
Над 10 години и при възрастни хора количеството е според желанието да се приемат течности.
В какво се състои медикаментозното лечение?
- При вирусно обусловените диарии медикаментозно лечение не се препоръчва, тъй като в големия процент от случаите настъпва оздравяване в рамките на три до пет дни.
Антибактериално лечение също не се препоръчва при всички бактериални инфекции. Ешерихия коли-инфекциите не се нуждаят от антибактериално лечение, напротив - то може да бъде вредно, защото щамовете са устойчиви към различните видове антибиотици. Ако антибиотикът не може да упражни полезното си действие, ще се проявят само вредните му страни. Задължително с антибактериални средства трябва да се лекуват дизентерията и някои състояния на салмонелозата, които протичат с висока температура, със значително увредено общо състояние, със съмнение за разпространяване на инфекцията по кръвен път, т.е. преминаване в септично състояние.
Полезни ли са лекарствата със затягащо действие?
- Запичащи лекарства не се препоръчват при острите диарии, особено при тези, които са причинени от чревни инфекции. Целта е бактериите и токсините да се елиминират, защото увреждат чревната лигавица, резорбират се и увреждат цялостно организма.
Антибиотиците могат ли да причинят диария?
- Да, могат да я предизвикат като странично явление. Механизмът за предизвикване на диария при различните антибиотици е различен. Някои дразнят чревната лигавица, други потискат синтеза на ензими, с което възпрепятстват разграждането на хранителните вещества. Неразградените вещества имат осмотични свойства, повишава се налягането и съдържанието на течност в червата и се появява допълнителна диария. Трети антибиотици пряко увреждат чревната лигавица и могат да се получат много тежки, понякога фатални за живота състояния, протичащи с кървава диария.
блитц.бг
Няма коментари:
Публикуване на коментар