ВРАТИ от ВРАТИ.net - Интериорни, Гаражни, Метални, Дворни

понеделник, 20 октомври 2008 г.

Симптомите на Гастроезофагеален рефлукс /ГЕР/

“Гастроезофагеален” означава, че се отнася за стомаха и хранопровода (езофаг). “Рефлукс” означава обратен поток или връщане. Следователно “гастроезофагеален рефлукс” означава връщане на стомашно съдържимо в хранопровода. При нормалната функция на храносмилателния тракт долният езофагиален сфинктер (ДЕС) се отваря, за да позволи преминаването на храната от хранопровода в стомаха, след което се затваря, за да предотврати връщането на киселото стомашно съдържимо в хранопровода.

Гастроезофагеален рефлукс се появява тогава, когато ДЕС е “слаб” или се отваря неадекватно, позволявайки по този начин връщането на стомашно съдържимо в хранопровода.

Най-честите оплаквания са :

* чувство на парене, евентуално болка зад гръдната кост
* гадене, по-рядко повръщане
* оригване
* регургитация
* гастроезофагеалната рефлуксна болест може да стои в основата на астматични пристъпи, необяснима кашлица, чести възпаления на белите дробове и др. особено при малки деца

Киселият стомашен сок дразни силно лигавицата на хранопровода,при което освен за парене зад гръдната кост, болните нерядко съобщават и за силна болка. Болката може да се излъчва към гърдите (като симулира сърдечна болка) или към гърба. Тъй като епизодите на гастроезофагеален рефлукс са обикновено след прием на храна, подобни оплаквания се проявяват именно в такива моменти,особено в легнало положение на тялото.

Гаденето при гастроезофагеалната рефлуксна болест е сравнително рядко. При някои болни обаче, то може да е силно проявено и да представлява водещ симптом. Ето защо при необяснимо гадене, съчетано с повръщане, гастроезофагеалната рефлуксна болест е едно от състоянията,които трябва да се имат в предвид.

Регургитация се нар. връщането на кисел стомашен сок от стомаха, през хранопровода в устата. При гастроезофагеалната рефлуксна болест по принцип се среща рядко, поради факта,че количеството стомашно съдържимо преминало към хранопровода е малко и в само отделни случаи може да достигне гопните му отдели, а оттам и устатната кухина. В горната част на хранопровода се намира горния му сфинктер (неволи мускул,който позволява пропускането на храна от устата към хранопровода). Той създава допълнителна пречка за преминаването на стомашно съдържимо към устата.


чик-чат.орг

От живота ...

Реклама

Statistics

eXTReMe Tracker

Врати

Интересното от живота, здраве, обзавеждане, хороскопи
Съвети за Вашето здраве - moeto-zdrave.blogspot.com
Училище за жени
За неизвестното
Женско Здраве
Пътешествие
Болести на стомаха

Back to TOP  

Web Analytics