ВРАТИ от ВРАТИ.net - Интериорни, Гаражни, Метални, Дворни

неделя, 22 март 2009 г.

Как се живее без далак?

До неотдавна не беше ясно каква роля изпълнява далакът в човешкия организъм, защото медицинската практика е показала, че човек може да живее и без него. А понякога се е налагало да бъде премахнат - когато например при травма в коремната област далакът започва силно да кърви. В средата на миналия век учените са се досетили, че в него се разпадат остарелите еритроцити. Но им се сторило странно и неясно. И чак когато имунологията е започнала да се развива със стремителни темпове, тогава се изяснила истинската роля на далака в организма. Този орган е малък, с дължина от 8 до 15 см и ширина от 6 до 9 см.

Разположен е в коремната кухина, в лявото подребрие, симетрично на черния дроб. Артерията, от която далакът получава кръв, излиза непосредствено от най-важната артерия в организма - аортата. И вече от далака по венозните съдове кръвта преминава в черния дроб. Това разположение на магистралните пътища на кръвообращението говори за връзка между функцията на далака и състава на кръвта.

И така: далакът изпълнява имунологична, филтрационна и кръвотворна функция. Взема участие в обмяната на веществата, по-точно на желязото и белтъчините. Виждате, че ролята на този орган никак не е малка. В меката му част просто „се тълпят" кръвни клетки -еритроцити, лимфоцити, макрофаги.

Далакът депонира кръвта и желязото и ги отправя в кръвообращението. В него се размножават В-лимфоцитите и започват да произвеждат антитела, които след това постъпват в кръвта.

ДАЛАКЪТ БОЛЕДУВА, КОГАТО В ОРГАНИЗМА СЕ РАЗВИВА ИНФЕКЦИЯ
Много рядко се срещат заболявания само на далака.

Инфаркт на далака. Това означава умъртвени части от него и настъпва при тромбоза на кръвоносните му съдове. Много трудно се диагностицира.

Туберкулоза на далака. Случва се много рядко.
Най-често далакът се засяга вторично, при различни инфекции. След като изпълнява филтрационна функция, значи задържа микроби в себе си. Но невинаги се справя с тях. Това става при инфекциозна мононуклеоза, при вирусен хепатит, малария, бруцелоза, тиф и други. А при сепсис (заразяване на кръвта) може да възникне дори абсцес на далака. Във всички тези случаи, с изключение на абсцеса, се лекува основното инфекциозно заболяване. А след това далакът се възстановява сам.

КОГА СЕ НАЛАГА ОРГАНЪТ ДА БЪДЕ ОТСТРАНЕН
Ще изброим най-честите случаи.
Ако В резултат на травма възникне нараняване или спукване на далака и силен кръвоизлив. Това е опасно за живота, а меката тъкан на органа не може да бъде зашита като при други органи.

При наследствени или придобити заболявания, съпроводени с понижено количество тромбоцити -става дума за автоимунните заболявания. В този случай има опасност от подкожни кръвоизливи, които образуват многобройни синини при най-малка травма и дори без травма. Когато консервативното лечение не помогне, се прибягва до отстраняване на органа. Тогава се дава възможност на тромбоцитите да живеят по-дълго и подкожните кръвоизливи ще намалеят до минимум.

Далакът се отстранява и при абсцес, но това се среща много рядко.

Понякога в този орган се задържат туморни клетки, които се разнасят с потока кръв. Ако туморът е засегнал съседен орган, бъбрека например, далакът се премахва с профилактична цел. Случва се точно в него да се образуват метастази и тогава вече премахването му е задължително.

ВНИМАНИЕ! След премахване надалака до известна степен се понижава съпротивляемостта на организма към инфекции. Особено към пневмококовите. Затова сега вече преди такава операция пациентите се ваксинират против пневмококова инфекция, А след операцията болният трябва да се предпазва от простуди.

И, за финал - без далак също може да се живее качествено.


лекар.бг

ХОРОСКОП за 12.04.2025 г.

От живота ...

Реклама

Statistics

eXTReMe Tracker

Врати

Интересното от живота, здраве, обзавеждане, хороскопи
Съвети за Вашето здраве - moeto-zdrave.blogspot.com
Училище за жени
За неизвестното
Женско Здраве
Пътешествие
Болести на стомаха

Back to TOP  

Web Analytics