Черният дроб страда
След дългото зимно натоварване и пролетната умора, черният дроб на всеки от нас е особено уязвим и все по-трудно се справя с натоварването. Това най-вече важи за онези хора, които не искат да постят. През лятото основният филтър на организма - черният дроб, изисква повишено внимание.
Той е органът, който не боли, но страда
Често чуваме някой да казва, че го боли черният дроб. Всъщност не е така - тези хора грешат. Болката в дясното подребрие е признак за проблеми с жлъчните пътища и задстомашната жлеза. Самият черен дроб не боли, той няма нервни окончания. Затова при проблеми с черния дроб можем само да усещаме тежест в дясната половина на гръдния кош. Но в повечето случаи ние дори не се досещаме, че черният дроб страда и оттам идват всичките ни проблеми.
Как можем да проверим дали е в ред черният ни дроб?
Разбира се, по тревожните сигнали
Да разберем дали имаме проблеми с дроба, ще ни помогнат следните симптоми:
_киселини след всяко хранене;
_горчивина в устата;
_слабост, намаляване на работоспособността;
_червени петна по кожата;
_твърде гладки и сякаш са лакирани дланите ни;
_жълти кръгове около очите, а бялото в окото почервенява;
_често появяващи се главоболие и тежест в слепоочията.
Ако тези симптоми започнат да се появяват по-често, трябва веднага да си направите биохимичен анализ на кръвта. Хубаво е да ви изпратят и на ултразвуково изследване. Така ще можете да видите дали е нарушена структурата на черния ви дроб, неговите размери, мастната му дистрофия, дали нямате хепатит или цироза. Това е необходимо, за да не допуснете сериозни нарушения във функциите на черния дроб, защото се лекуват много трудно.
ПЕТТЕ ЗЛАТНИ ПРАВИЛА
Трябва да помните, че вашето здраве, най-напред зависи от самите вас. За да помогнете на уморения през зимата и през пролетта черен дроб, най-важното е да не му пречите да работи нормално. За това можеше да ви помогне постенето, но ако не го практикувате, просто се спрете на традициите на здравословното хранене.
А за това има конкретни правила
ПЪРВО ПРАВИЛО: не преяждайте!
Никак не е случайно, че йогите обичат да казват: “Ако си преял, значи си се отровил”. През пролетта в клетките на черния ви дроб са се натрупали излишъци от мазнини и захар и те вече не могат да работят нормално.
ВТОРО ПРАВИЛО: използвайте растителните мазнини!
В тях е много по-малко количеството на холестерола и токсините по лесно се изхвърлят от организма.
ТРЕТО ПРАВИЛО: избягвайте да се храните с пържено!
Не се увличайте по пържените кюфтета, картофи, филийки и т.н. Веществата, които се образуват при пърженето, са вредни за черния ви дроб
ЧЕТВЪРТО ПРАВИЛО: яжте само до 19 часа!
След това време процесите на храносмилането в организма са много забавени и мазнините се натрупват в черния дроб.
ПЕТО ПРАВИЛО: започвайте утрото със закуската!
Ако сутринта не ви се яде, е най-добре да погладувате един ден. Така на следващата сутрин ще закусите с огромен апетит.
лекар.бг
0 коментара:
Публикуване на коментар