Цироза - заболяване на черния дроб
В черният дроб се преработват лекарства и токсини, синтезират се важни белтъци, хормони,фактори на кръвосъсирването, ензими. Той се разполага в горната част на корема вдясно, непосредствено под ребрената дъга.
Черният дроб е "химичната лаборатория" на нашия организъм.
Цирозата представлява хронично заболяване на черният дроб, при което неговите клетки (нар. хепатоцити) биват заместени от нефункционална, ръбцова тъкан в резултат на увреждане от различни фактори. При това заболяване се нарушават чернодробният кръвоток и функции.
Какви са причините за развитието на чернодробна цироза?
Редица предхождащи заболявания и вредни фактори могат да доведат до цироза. Най- честите са:
алкохол- редовният прием на големи количества алкохол уврежда силно черния дроб. В това отношение рискът от развитие на цироза е по- голям при жените. Според експертите дългогодишния прием на повече от 60 грама чист алкохол при мъжете и 20-40 грама при жените води до необратима увреда на черния дроб.
хроничен вирусен хепатит В, С или Д.
автоимунен хепатит
обменни заболявания като хемохроматоза и хепатолентикуларна дегенерация (болест на Уилсон- Коновалов), свързани с абнормно акумулиране в организма съответно на желязо и мед.
първичната билиарна цироза представлява увреждане на черния дроб в резултат на нарушена функция на имунната система. Среща се по- често при жени (90% от случаите), между 40 и 60 год. възраст.
В Европа и Америка преобладават алкохолните цирози, а в Азия и Африка постхепатитните.
пулс.бг
0 коментара:
Публикуване на коментар